СТИЦАЊЕ СТАТУСА ПРЕТЕЖНОГ ИЗВОЗНИКА

Према одредбама члана 52. За­ко­на о ПДВ, уко­ли­ко је из­нос прет­ход­ног по­ре­за ве­ћи од из­но­са по­ре­ске оба­ве­зе, об­ве­зник ПДВ има пра­во на по­вра­ћај раз­ли­ке. Чла­ном 268. Пра­вил­ни­ка о ПДВ про­пи­са­но је да се об­ве­зник ПДВ ко­ји у по­ре­ској при­ја­ви ПДВ (Обра­зац ПППДВ) у по­љу 110 ис­ка­же из­нос за по­вра­ћај ПДВ, опре­де­љу­је за по­вра­ћај ис­ка­за­ног из­но­са или ис­ка­за­ни из­нос по­ре­за ко­ри­сти као по­ре­ски кре­дит за на­ред­ни пе­ри­од. По­вра­ћај се вр­ши у ро­ку од 45 да­на по ис­те­ку ро­ка за пре­да­ју по­ре­ске при­ја­ве, од­но­сно од да­на под­но­ше­ња по­ре­ске при­ја­ве (уко­ли­ко по­ре­ска при­ја­ва ни­је бла­го­вре­ме­но под­не­та). Из­у­зе­так од овог пра­ви­ла пред­ви­ђен је за об­ве­зни­ке ко­ји пре­те­жно вр­ше про­мет до­ба­ра у ино­стран­ство.

Уко­ли­ко по­ре­ски об­ве­зник стек­не ста­тус об­ве­зни­ка ПДВ ко­ји пре­те­жно вр­ши про­мет до­ба­ра у ино­стран­ство (пре­те­жни из­во­зник), оства­ру­је пра­во на по­вра­ћај ПДВ у ро­ку од 15 да­на по ис­те­ку ро­ка за пре­да­ју по­ре­ске при­ја­ве, од­но­сно у слу­ча­ју не­бла­го­вре­ме­ног под­но­ше­ња, од да­на под­но­ше­ња по­ре­ске при­ја­ве. Уко­ли­ко је под­нет зах­тев за по­вра­ћај, при­ме­њу­је се исти рок (15 да­на) од да­на под­но­ше­ња.

Сти­ца­ње ста­ту­са пре­те­жног из­во­зни­ка уре­ђе­но је Уред­бом о кри­те­ри­ју­ми­ма на осно­ву ко­јих се утвр­ђу­је шта се, у сми­слу За­ко­на о порезу на додату вредност, сма­тра пре­те­жним про­ме­том до­ба­ра у ино­стран­ство (у да­љем тек­сту: Уред­ба). 

Об­ве­зник ПДВ сти­че ста­тус пре­те­жног из­во­зни­ка ако ис­пу­ни је­дан од кри­те­ри­ју­ма утвр­ђе­них по­ме­ну­том уред­бом у сми­слу да је:

– уче­шће вред­но­сти из­во­за до­ба­ра у укуп­ном про­ме­ту до­ба­ра и услу­га ве­ће од 50%; или

вред­ност из­во­за до­ба­ра нај­ма­ње 10.000.000 евра.

Пре­те­жни из­во­зник је об­ве­зник ПДВ ко­ји из­вр­ши из­воз до­ба­ра у вред­но­сти од 10.000.000 евра и ви­ше, без об­зи­ра на то ко­ли­ко је уче­шће вред­но­сти из­во­за до­ба­ра у укуп­ном про­ме­ту до­ба­ра и услу­га

Та­ко­ђе, об­ве­зник ПДВ ко­ји из­вр­ши из­воз до­ба­ра ма­њи од 10.000.000 евра, али са уче­шћем вред­но­сти из­во­за у укуп­ном про­ме­ту до­ба­ра и услу­га ве­ћем од 50%, ис­пу­ња­ва услов да стек­не ста­тус пре­те­жног из­во­зни­ка.

Ис­пу­ње­ње усло­ва утвр­ђу­је се на осно­ву по­да­та­ка ис­ка­за­них у фи­нан­сиј­ским из­ве­шта­ји­маза прет­ход­ну ка­лен­дар­ску го­ди­ну, од­но­сно на осно­ву по­да­та­ка из по­слов­них књи­га за те­ку­ћу ка­лен­дар­ску го­ди­ну, а ко­је об­ве­зник ПДВ са­ста­вља, од­но­сно во­ди у скла­ду са про­пи­си­ма о ра­чу­но­вод­ству. 

Из­вр­ше­ним из­во­зом до­ба­ра сма­тра се из­вр­шен из­воз до­ба­ра на стра­но тр­жи­ште ко­ји об­ве­зник ПДВ ис­ка­зу­је као при­ход од про­да­је про­из­во­да на стра­ном тр­жи­шту у скла­ду са ре­ле­вант­ним ра­чу­но­вод­стве­ним про­пи­си­ма (не­за­ви­сно од вред­но­сти про­ме­та до­ба­ра от­пре­мље­них у ино­стран­ство ко­ји се ис­ка­зу­је у еви­ден­ци­ји о ПДВ). До­дат­но, Уред­бом о пре­те­жном из­во­зу екс­пли­цит­но се не зах­те­ва по­се­до­ва­ње до­ка­за да је ро­ба от­пре­мље­на ван те­ри­то­ри­је Ре­пу­бли­ке Ср­би­је. 

У вред­ност из­во­за не ура­чу­на­ва се вред­ност до­ба­ра от­пре­мље­них на те­ри­то­ри­ју АПКМ.

У вред­ност из­во­за до­ба­ра не ура­чу­на­ва се вред­ност по­нов­ног из­во­за до­ба­ра.

У сва­ком слу­ча­ју, вред­ност из­вр­ше­ног из­во­за до­ба­ра и вред­ност укуп­ног про­ме­та до­ба­ра и услу­га утвр­ђу­ју се на осно­ву по­да­тка из фи­нан­сиј­ских из­ве­шта­ја за прет­ход­ну го­ди­ну, од­но­сно по­да­та­ка из по­слов­них књи­га за те­ку­ћу ка­лен­дар­ску го­ди­ну.

Ста­тус пре­те­жног из­во­зни­ка об­ве­зник ПДВ сти­че по осно­ву:

1. По­да­та­ка о из­вр­ше­ном из­во­зу до­ба­ра у прет­ход­ној го­ди­ни ис­ка­за­них у фи­нан­сиј­ском из­ве­шта­ју за прет­ход­ну го­ди­ну – у овом слу­ча­ју об­ве­зник ПДВ под­но­си Об­ра­зац ПИД ПДВ, а ста­тус пре­те­жног из­во­зни­ка сти­че за пе­ри­од од на­ред­них 12 ме­се­ци, од­но­сно до ис­те­ка ро­ка за под­но­ше­ње на­ред­ног фи­нан­сиј­ског из­ве­шта­ја за прет­ход­ну ка­лен­дар­ску го­ди­ну, и то не­за­ви­сно од вред­но­сти из­во­за оства­ре­ног у истом, од­но­сно те­ку­ћем пе­ри­о­ду. Дру­гим ре­чи­ма, за на­ред­не по­ре­ске пе­ри­о­де об­ве­зник ПДВ не утвр­ђу­је да ли ис­пу­ња­ва ре­ле­вант­не кри­те­ри­ју­ме; или

2. По­да­та­ка о вред­но­сти из­во­за до­ба­ра у те­ку­ћој го­ди­ни, из­вр­ше­ног у пе­ри­о­ду од 1. ја­ну­а­ра те­ку­ће го­ди­не до ис­те­ка по­ре­ског пе­ри­о­да – у овој си­ту­а­ци­ји об­ве­зник ПДВ под­но­си Об­ра­зац ПИД ПДВ 1. Сти­ца­ње ста­ту­са пре­те­жног из­во­зни­ка на осно­ву ових по­да­та­ка огра­ни­чен је са­мо на те­ку­ћи по­ре­ски пе­ри­од (ме­сец или квар­тал).

По­ме­ну­ти об­ра­сци ПИД ПДВ И ПИД ПДВ1 до­ста­вља­ју се елек­трон­ским пу­тем. Њи­хов об­лик и са­др­жи­на про­пи­са­ни су Уред­бом.

Об­ве­зник ПДВ ко­ји ис­пу­ња­ва је­дан од про­пи­са­них кри­те­ри­ју­ма на осно­ву по­да­та­ка ис­ка­за­них у фи­нан­сиј­ском из­ве­шта­ју за прет­ход­ну го­ди­ну, пре­ма од­ред­би чла­на 4. став 1. Уред­бе, уз по­ре­ску при­ја­ву ПДВ за по­ре­ски пе­ри­од те­ку­ће го­ди­не, у ко­јем је под­нео фи­нан­сиј­ски из­ве­штај за прет­ход­ну ка­лен­дар­ску го­ди­ну, са­ста­вљен у скла­ду са про­пи­си­ма о ра­чу­но­вод­ству, до­ста­вља по­дат­ке на про­пи­са­ном Об­ра­сцу ПИД ПДВ – Пре­те­жни из­воз до­ба­ра у ино­стран­ство елек­трон­ским пу­тем. 

Члан 44. За­ко­на о ра­чу­но­вод­ству про­пи­су­је да су прав­на ли­ца, од­но­сно пред­у­зет­ни­ци, ду­жни да за ста­ти­стич­ке по­тре­бе и ра­ди јав­ног об­ја­вљи­ва­ња до­ста­ве Аген­ци­ји за при­вред­не ре­ги­стре ре­дов­не го­ди­шње фи­нан­сиј­ске из­ве­шта­је за из­ве­штај­ну го­ди­ну, нај­ка­сни­је до 31. мар­та на­ред­не го­ди­не, осим ако по­себ­ним за­ко­ном ни­је друк­чи­је уре­ђе­но[1]

Подсећамо на то да ове године рок за подношење годишњег финансијског извештаја истиче 1. априла 2024. године, а Образац ПИД ПДВ доставља се уз пореску пријаву за порески период у којем је поднет годишњи финансијски извештај за 2023. годину. 

Претежни извозници који поднесу финансијске извештаје до краја марта 2024. године, Образац ПИД ПДВ дужни су да поднесу уз пореску пријаву за месец март 2024. године, то јест до 15. априла 2024. године. 

Претежни извозници који поднесу финансијске извештаје 1. априла 2024. године, Образац ПИД ПДВ дужни су да поднесу уз пореску пријаву за месец април 2024. године, то јест до 15. маја 2024. године

Ако се уз по­ре­ску при­ја­ву за по­ре­ски пе­ри­од у ко­јем је под­нет фи­нан­сиј­ски из­ве­штај за прет­ход­ну го­ди­ну (од­но­сно за 2023. го­ди­ну) не под­не­се Об­ра­зац ПИД ПДВ (са по­да­ци­ма из фи­нан­сиј­ског из­ве­шта­ја за ту го­ди­ну), не мо­же се сте­ћи ста­тус пре­те­жног из­во­зни­каза на­ред­них два­на­ест ме­се­ци, од­но­сно до ис­те­ка ро­ка за под­но­ше­ње фи­нан­сиј­ског из­ве­шта­ја за те­ку­ћу го­ди­ну (од­но­сно за 2024. го­ди­ну), без об­зи­ра на то што пре­ма ра­чу­но­вод­стве­ним по­да­ци­ма, од­но­сно по­да­ци­ма из фи­нан­сиј­ских из­ве­шта­ја (за 2023. го­ди­ну), об­ве­зник ПДВ ис­пу­ња­ва је­дан од два про­пи­са­на кри­те­ри­ју­ма за сти­ца­ње ста­ту­са пре­те­жног из­во­зни­ка у те­ку­ћој го­ди­ни (у 2024. го­ди­ни).

Ако об­ве­зни­ци ПДВ про­пу­сте да уз по­ре­ску при­ја­ву за по­ре­ски пе­ри­од у ко­јем су под­не­ли фи­нан­сиј­ски из­ве­штај под­не­су Об­ра­зац ПИД ПДВ, ови об­ве­зни­ци у 2024. го­ди­ни мо­гу сте­ћи ста­тус пре­те­жног из­во­зни­ка са­мо на осно­ву ре­ле­вант­них по­да­та­ка за пе­ри­од од 1. ја­ну­а­ра те­ку­ће го­ди­не до ис­те­ка по­ре­ског пе­ри­о­да. У том случају, сти­ца­ње ста­ту­са пре­те­жног из­во­зни­ка на осно­ву ових по­да­та­ка је огра­ни­че­но са­мо на те­ку­ћи по­ре­ски пе­ри­од (ме­сец или квар­тал), па је у том слу­ча­ју нео­п­ход­но под­не­ти Об­ра­зац ПИД ПДВ 1 уз сва­ку ме­сеч­ну, од­но­сно тро­ме­сеч­ну по­ре­ску при­ја­ву, на­рав­но, уз ис­пу­ње­ње нео­п­ход­них усло­ва. 

Напомињемо да смо о стицању статуса претежног извозника детаљно писали у ПС 6/23, на стр. 150.


 


[1]   Прав­на ли­ца ко­ја има­ју по­слов­ну го­ди­ну раз­ли­чи­ту од ка­лен­да­р­ске, ду­жна су да за ста­ти­стич­ке по­тре­бе и ра­ди јав­ног об­ја­вљи­ва­ња до­ста­ве Аген­ци­ји ре­дов­не го­ди­шње фи­нан­сиј­ске из­ве­шта­је за из­ве­штај­ну го­ди­ну, нај­ка­сни­је у ро­ку од три ме­се­ца од да­ту­ма би­лан­са.