ОД 8. МАЈА 2023. ГОДИНЕ СЕФ ПОДАТКЕ О ИЗДАВАОЦУ И ПРИМАОЦУ ЕЛЕКТРОНСКЕ ФАКТУРЕ ПРЕУЗИМА ИЗ ЛОКАЛНЕ БАЗЕ ПОДАТАКА КОРИСНИКА ТЈ. XML ДОКУМЕНТА

Обавештавамо кориснике система електронских фактура на још једну измену у оперативном раду система након верзије 3.3 која по објављивању измена није доспела у први план, и која се обелоданила тек када су измене уграђене у продукциону верзију.

О изменама и допунама СЕФ, које технички носе назив верзија 3.3, писали смо у ПС 9/2023 и у посебном чланку у том броју часописа „Нове измене у СЕФ – верзија 3.3“ апострофирали најзначајније измене. 

Ове измене су у демо верзију унете 26. априла 2023. год. а у продукционој верзији су оперативне од 8. маја 2023. године.

Посебну пажњу завређује још једна исправка, која јесте поменута у чланку, али која је своју важност открила тек по обезбеђивању коригованих функционалности на продукционом порталу, након ове надоградње система.

Неколико претплатника се јавило Привредном саветнику након што су уочили да електронска фактура уопште не садржи адресу купца тј. примаоца рачуна или су наведени подаци о називу купца који не одговарају пословном имену обвезника у АПР. 

У документу Министарства финансија који специфицира садржај измена и исправки, који је 26. априла 2023. год. објављен на сајту efakture.gov.rs  у тачки 2.13 – Исправке - под р.б. 4 наведено је да је извршено 

Изједначавање изгледа ПДФ и XМЛ везано за податке пошиљаоца и примаоца - ПДФ користи податке о примаоцу и пошиљаоцу искључиво из XМЛ датотеке.

Практична последица ове измене је да ће ПДФ докуменат електронске фактуре садржавати идентификационе примаоца тј. купца (нпр. назив, адреса, ПИБ итд.), као и издаваоца из интерног регистра издаваоца тј. из локалне базе података у XМЛ облику за конкретног купца.

Пре ових измена СЕФ је проверавао XМЛ документе по ПИБ и матичном броју и из базе АПР узимао податке о називу пошиљаоца и примаоца, па их приказивао на ПДФ електронској фактури. 

Међутим, након извршене измене од 8. маја (односно реално од суботе 6. маја 2023. год.) је увео варијанту да врши исту проверу, али не узима податке о пословним субјектима из базе АПР, већ директно са пристиглог XМЛ документа.

Ово јесте битна измена када се електронска фактура преко СЕФ учитава и шаље као XМЛ документ или преко информационог система издаваоца који је путем АПИ повезан са системом електронских фактура, јер ако издавалац у својој интерној бази пословних партнера нема ажурне, тачне и усклађене податке о својим купцима генерисаће електронску фактуру која садржи одређену формалну грешку. 

Ако је у питању одређени податак који је обавезан по чл. 42. Закона о ПДВ, односно по Правилнику о ПДВ (као што је нпр. назив, адреса, ПИБ обвезника и сл.), а у електронској фактури која садржи одређени формални пропуст у вези са тим, је субјект који је извршио промет добара или услуга обрачунао ПДВ купац – прималац електронске фактуре неће имати право на одбитак претходног пореза по основу електронске фактуре јер не задовољава услов формалне исправности рачуна који је прописан чл. 28 Закона о ПДВ.

То ће довести, ако купац примети ове грешке до одбијања оваквих фактура, њиховог сторнирања и издавање нових, а ако купац не примети ове недостатке до повећаног ризика од неоснованог коришћења претходног пореза.

Ова измена потенцира обавезу пажљивије ликвидатуре улазне документације од стране примаоца  електронске фактуре преко СЕФ који пре одобравања фактуре у којој је исказан ПДВ треба да провери да ли су идентификациони подаци о издаваоцу и примаоцу тачно наведени, да ли електронска фактура садржи све податке и сл. и ако нису нема право на одбитак претходног пореза.

Корисници СЕФ који користе АПИ или креирају XМЛ фајлове на било који начин, би требало да ажурирају податке о партнерима, али и да са ИТ службом или својим произвођачима софтвера провере да ли се подаци приликом слања уписују у за то предвиђена поља у XМЛ датотеци.

У вези са коришћењем претходног пореза када рачун, односно електронска фактура садржи одређени формални пропуст, а када обвезник има право на одбитак претходног пореза, надлежно Министарство је издало следећа мишљења:

  • Мишљење МФИН бр. 413-00-453/2010-04 од 10. 02. 2010 да прималац има право на претходни порез када рачун у називу издаваоца рачуна садржи словну грешку;
  • Обвезник има право на претходни порез и у случају када је добављач у испостављеном рачуну навео скраћено пословно име (мишљења  МФИН бр. 011-00-185/2022-04 од 5.07.2022. год.  и бр. 413-00-00079/2016-04 од 25.03.2016. године);
  • Обвезник има право на претходни порез када рачун претходног учесника у промету садржи податак о адреси његовог издвојеног организационог дела (огранка) са  седиштем у Србији (мишљење МФИН бр. 413-00-33/2018-04 од 5.03.2018. године);
  • Промена адресе пореског обвезника не представља основ за оспоравање права на одбитак претходног пореза тј. издавање рачуна који садржи првобитну адресу издаваоца рачуна, односно примање рачуна од претходног учесника у промету у којем је наведена првобитна адреса као адреса примаоца рачуна, не представља основ за оспоравање права на одбитак претходног пореза примаоца рачуна. (мишљење МФИН бр. 413-00-1811/2009-04 од 22. 10. 2009. године).