МАНИПУЛАЦИЈЕ САВЕЗА РР СРБИЈЕ У ВЕЗИ СА КОНТИНУИРАНОМ ЕДУКАЦИЈОМ И ОБАВЕЗОМ ПЛАЋАЊА ЧЛАНАРИНЕ ТОМ САВЕЗУ

Ових дана добијамо велики број питања од наших претплатника која се односе на добијене дописе од Савеза рачуновођа и ревизора Србије (СРРС) у којим се правним лицима и предузетницима уписаним у Регистар пружалаца рачуноводствених услуга „прети“ са губитком дозволе за пружање рачуноводствених услуга и брисањем из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга, уколико не плате годишњу чланарину том Савезу у износу од 9.000,00 динара и уколико не користе издања и семинаре предузећа чији су оснивачи запослени у том Савезу, које послује под називом „Институт за рачуноводство и ревизију“ д.о.о. Оснивачи и чланови тог Института су запослени у СРРС који су у 2022. години прешли из СРРС у тај „Институт…“ д.о.о. и у њему имају  следеће уделе у капиталу: В.Н. 15,5455%; З.Ш. 18,6545%; П.П. 17,2728%; Ш.Ш. 18,8272%; и СРРС 29,7%. Тај Институт имао је 1 запосленог у 2021. години, а у 2022. години 11 запослених.

Нека од добијених питања претплатника цитирамо у наставку:

1. Питање:

„Власник сам агенције за књиговодство и поседујем сертификат "самостални рачуновођа". У децембру 2022. године агенција је уписана у АПР-у у Регистар пружалаца рачуноводствених услуга. Дана 05.10.2023. године добијам позив од СРРС да уплатим чланарину за 2023. годину, како не би била брисана из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга који води АПР и да попуним њихов образац ПП3-3, под претњом да ћу бити брисана ТРАЈНО из Регистра. У прилогу Вам шаљем документ који сам добила, и сертификат који поседујем. Молим Вас за тумачење да ли сам Законом о рачуноводству ОБАВЕЗНА да плаћам чланарину СРРС, и да ли уколико не плаћам могу имати проблем да будем брисана из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга код АПР-а? Ово питам зато што се не претплаћујем на њихов часопис и не слушам њихове вебинаре, већ искључиво Ваше. 

Значи ја вршим едукацију што је неопходно, али не преко њих. Поједине колеге су ми рекли да су им рекли да постоји могућност да сертификат без обновљене лиценце неће бити валидан, и самим тим да имају основ да код Коморе овлашћених ревизора покрену захтев за одузимање дозволе и брисање из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга.“

2. Питање:

„Поштовани, у прилогу је допис, који је послао СРРС, са претњом да ако не платим чланарину, бићемо трајно брисани из евиденције регистрованих лиценцираних профеионалних рачуновођа. Едукацију радим преко Вас и преко Параграфа. Лиценцу сам стекао још 2000 године. Да ли имају право на наведено?“

3. Питање:

„Поштовани, уписана сам у АПР у Регистар пружалаца рачуноводствених услуга са сертификатом СРРС из 2001. године са звањем РАЧУНОВОЂА. Да ли је ово у реду, да СРРС захтева континуирану едукацију и уплату чланарине? Допис у прилогу данас стигао од СРРС.“

 

У вези са наведеним и сличним питањима указујемо на то да је одузимање дозволе и брисање из регистра пружалаца рачуноводствених услуга прописано одредбама члана 19. Закона о рачуноводству. Одредбе тог члана гласе:

„Правном лицу, односно предузетнику решењем се одузима дозвола за пружање рачуноводствених услуга, ако:

1) престане да испуњава услове за издавање дозволе из члана 18. овог закона;

2) је дозвола из члана 18. овог закона издата на основу неистинитих података;

3) донесе одлуку о престанку обављања ове делатности или престане да постоји као правно лице, односно предузетник у складу са законом;

4) поступа супротно прописима којима се уређује спречавање прања новца и финансирање тероризма - на образложени предлог органа надлежног за спровођење прописа о спречавању прања новца и финансирању тероризма.

Решење из става 1. овог члана доноси Комора.

Решење из става 1. овог члана је коначно. Против решења може се покренути управни спор.

У поступку одлучивања примењују се одредбе закона којим се уређује општи управни поступак, осим уколико овим законом није друкчије уређено.

Комора је дужна да по службеној дужности, без одлагања достави Агенцији примерак решења о одузимању дозволе из става 2. овог члана, ради брисања из Регистра.“

Сходно наведеним одредбама, Савез РР Србије нема никаква овлашћења и надлежности у погледу одузимања дозволе за пружање рачуноводствених услуга и не може покретати поступак за брисање правног лица и предузетника из регистра пружалаца рачуноводствених услуга који се води код АПР-а.

Према наведеним одредбама правно лице и предузетник могу бити брисани из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга само ако престану да испуњавају услове прописане за добијање дозволе за пружање рачуноводствених услуга који су прописани чланом 18. Закона о рачуноводству. У услове за добијање дозволе за пружање рачуноводствених услуга нису прописани услови да је лице члан СРРС, као ни услови да лице обавља континуирану едукацију код тог Савеза и лица повезаних са тим Савезом. 

Према томе, брисање из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга може се вршити само у случају када субјект, односно лице које пружа те услуге пређе да обавља другу претежну делатност или престане да обавља пословање, ако поступа супротно прописима о спречавању прања новца и финансирања тероризма, као и у случају када буде правоснажно осуђено за казну затвора за кривично дело у Републици Србији или страној држави, сходно члану 16. став 5. Закона о рачуноводству.

Наведене дописе које шаље СРРС лицима која су уписана у Регистар пружалаца рачуноводствених услуга нису засновани на Закону и важећим прописима, већ на интерним актима тог Савеза, тако да неплаћање чланарине том Савезу и не вршење континуиране едукације коју организује тај Савез преко наведеног „Института…“ д.о.о. не може произвести никакво правно дејство у смислу одузимања дозволе за пружање рачуноводствених услуга коју једино може одузети Комора овлашћених ревизора, нити се може вршити брисање из Регистра пружалаца рачуноводствених услуга који води АПР.

Из претходно наведеног јасно је да се ради о манипулацији и кршењу основних начела професионалне етике рачуновођа која би требао да поштује сваки субјект који претендује и који се бави рачуноводственом професијом, а посебно онај који је добио монополски положај у вези са издавањем сертификата о стеченом звању у области рачуноводства

По наведеним питањима Комора овлашћених ревизора је на свом сајту https://www.kor.rs/ објавила следеће обавештење:

 

ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ

Поводом учесталих питања која се Комори овлашћених ревизора постављају у вези стечених професионалних звања из области рачуноводства и ревизије, а која су стечена у складу са претходно важећим законским прописима, Комора овлашћених ревизора, као организација којој је поверен посао издавања дозвола за пружање рачуноводствених услуга наглашава да је предметно питање недвосмислено регулисано прописаним у члану 63. Закона о рачуноводству („Сл. гласник РС“, бр. 73/2019 и 44/2021 - др. закон), а на следећи начин:

„Лица из члана 18. став 2. тачка 3) и став 6. тачка 3) овог закона која су стекла професионална звања у складу са Законом о рачуноводству („Службени лист СРЈ”, бр. 46/96, 74/99, 22/01 и 71/01) и Законом о рачуноводству и ревизији („Службени лист СРЈ”, број 71/02 и „Службени гласник РС”, број 55/04), могу та звања сходно користити за испуњавање захтева из члана 18. став 2. тачка 3) и став 6. тачка 3).“.

 

Према томе, носиоцима професионалних звања Комора овлашћених ревизора неће одузимати дозволу за пружање рачуноводствених услуга због тога што носиоци професионалног звања у рачуноводству не плаћају чланарину и не спроводе „континуирану едукацију“ код „Института за рачуноводство и ревизију“ д.о.о.који је сада у већинском власништву групе бивших запослених у СРРС.