Годишњи порез на доходак грађана за 2022. годину - нови Образац ПП ГПДГ

Последњим изменама и допунама Закона о порезу на доходак грађана (у наставку: ЗПДГ) које су извршене у децембру 2022. године, са применом од 1. јануара 2023, промењена је процедура утврђивања пореске обавезе за годишњи порез на доходак грађана. Наиме, према измењеној одредби члана 5. ЗПДГ, годишњи порез на доходак грађана плаћа се самоопорезивањем на доходак остварен у календарској години. Дакле, за разлику од претходног период када се годишњи порез на доходак грађана плаћао по решењу Пореске управе, у наредном периоду овај порез плаћаће се по принципу самоопорезивања који подразумева да се порез утврђује и плаћа по поднетој пореској пријави, без доношења решења од стране Пореске управе. Пореска пријава ће се подносити искључиво у електронском облику преко портала Пореске управе.

За утврђивање годишњег пореза на доходак грађана примењиваће се нови Образац ПП ГПДГ, који се суштински не разликује у односу на претходно важећи Образац ППДГ-2Р. Нови образац је прописан Правилником о пореској пријави за годишњи порез на доходак грађана. Напомињемо да наши корисници имају могућност да на нашој интернет страници (у делу за претплатнике у рубрици “за преузимање”) преузму нови Образац ПП ГПДГ у Excel формату.

Поред ове новине, промењен је рок за плаћање пореза. Подсећамо да према одредби члана 114. став 1. ЗПДГ, порези који се утврђују самоопорезивањем плаћају се најкасније до истека рока за подношење пореске пријаве. Дакле, утврђени износ годишњег пореза на доходак грађана доспева за плаћање најкасније до 15. маја, за разлику од претходног периода када се овај порез плаћао у року од 15 дана од дана достављања решења о утврђивању пореза.

Према новој процедури редослед корака за утврђивање и плаћање годишњег пореза на доходак грађана је следећи:

Први корак је да порески орган на основу података из службених евиденција унесе податке у пореску пријаву ПП ГПДГ и да је постави на порталу Пореске управе најкасније до 1. априла године која следи години за коју се утврђује годишњи порез на доходак грађана. Први април је субота, тако да се рок помера на 3. април 2023. године.

У другом кораку порески обвезник треба да изврши проверу података који су исказани у постављеној пореској пријави на порталу Пореске управе. Уколико постављена пореска пријава садржи податке који нису тачни и/или одговарајући порески обвезник је у обавези да изврши измену, односно допуну постављене пореске пријаве, у делу у коме нису исказани тачни и одговарајући подаци.

Након тога, у трећем кораку, порески обвезник је у обавези да поднесе пореску пријаву у електронском облику преко портала Пореске управе, најкасније до 15. маја и да плати утврђени износ пореза.

Евентуално, у четвртом кораку, уколико порески обвезник до 15. маја не поднесе пореску пријаву, Пореска управа подноси пореску пријаву за то лице. Напомињемо да подношење пореске пријаве од стране Пореске управе у оваквим околностима не ослобађа конкретно физичко лице од казнене одговорности због тога што није на време поднело пореску пријаву и платило порез.

У складу са наведеним редоследом корака за пријаву годишњег пореза на доходак грађана произлази да, према редовном току ствари, порески обвезник прво треба да сачека до 3. априла ове године да порески орган изврши постављање пореске пријаве на порталу пореске управе са унетим пода 

У радној верзији пријаве укључени су сви подаци од значаја за опорезивање пореског обвезника којима Пореска управа располаже ,а обвезник може извршити допуну кроз унос података који пријавом нису обухваћени. Најчешћи пример допунског уноса података односи се на број издржаваних чланова домаћинства пореског обвезника као улазни елемент за обрачун годишњег пореза на доходак грађана.

У ситуацији у којој се порески обвезници слажу са подацима исказаним у њиховој унапред попуњеној пореској пријави (не врше никакве исправке и допуне), такође су дужни да на истом том месту пријаву поднесу одабиром опције „Потпиши и поднеси“. цима, па да тек након тога поднесе пореску пријаву.

У оним случајевима у којима Пореска управа до 3. априла ове године није припремила унапред попуњену пореску пријаву и није је поставила на портал Пореске управе (на пример, ако је за остварени приход поднета појединачна пореска пријава о обрачунатим порезима и доприносима (Образац ППП ПД) у којој је као идентификатор физичког лица, обвезника годишњег пореза на доходак грађана, унет број пасоша, или ако до дана постављања пореске пријаве за годишњи порез на доходак грађана на портал Пореске управе није поднета одговарајућа пореска пријава о оствареним приходима физичког лица, тако да порески орган не располаже потребним подацима у датом моменту и сл.) порески обвезници, који су у календарској 2022. години остварили доходак виши од 3.719.376,00 динара, у обавези су да сами попуне и поднесу пореску пријаву за годишњи порез на доходак грађана за 2022. годину у електронском облику преко портала Пореске управе, најкасније до 15. маја 2023. године.

Имајући у виду наведене измене, подсећамо да је за приступ порталу Пореске управе неопходно да физичко лице поседује квалификовани електронски сертификат са чипом или да обвезници могу да овласте неко треће лице (резидента Републике Србије које поседује квалификовани електронски сертификат) да у њихово име поднесе пореску пријаву. Ово овлашћење даје се преко Обрасца ПЕП који може да се поднесе у писаној форми непосредно надлежној организационој јединици Пореске управе, према месту пребивалишта/боравишта, у складу са правилима која су прописана Правилником о подношењу пореске пријаве електронским путем. Наши корисници имају могућност да на интернет страници (у делу за претплатнике у рубрици “Обрасци”) преузму Образац ПЕП.

У часопису Привредни саветник број 7/23 који је у припреми за штампу детаљно ћемо писати о утврђивању и плаћању годишњег пореза на доходак грађана за 2022. годину.